Svíčky ze včelího vosku

Obchody už naaranžovaly vánoční nabídku. Pokukujeme po dárcích. Je to tady, Vánoce se blíží. Chcete si připravit svou originální voňavou dekoraci nebo potěšit vlastnoručně vyrobeným dárkem? V dalších řádcích se dozvíte, jak na to.

svíčky z včelího vosku

Co sehnat:

Pro stáčené svíčky si připravte:

K výrobě stáčených svíček si kupte tzv. mezistěny ve včelařských potřebách. Mezistěna je plát vosku s reliéfy typických buněk pro výstavbu včelího díla. Jedno kilo stojí přibližně 350 Kč. Většina prodejen je už dnes nabízí i po kusech nebo dokonce obarvené na zeleno nebo červeno.

Odlévané ani stáčené svíčky nesmí postrádat knot. Oříškem je vybrat ten správný průměr. Moc hubený neroztaví celý rozměr svíčky a brzy uhasne. Příliš tlustý způsobí rychlé tečení vosku a následnou kalamitu na stole. Volba velikosti závisí na tloušťce svíčky. Knoty označené A-G uvádí, pro jaký průměr výrobku jsou určeny. 

Mějte po ruce fén na nahřívání mezistěn a pečící papír na podložení.

Pro odlévaní svíček budete potřebovat:

Zmíněný knot.

Na odlévané svíčky stačí surový vosk, který by Vám mohl nabídnout včelař v okolí s větším počtem včelstev. Pozor, vosk musí být dostatečně přečištěný. Nebo navštivte opět prodejnu se včelařskými potřebami. Cena za kilogram se pohybuje od 200 Kč.

Formu na odlití svíček. Na včelařských e-shopech najdete rozmanité výtvory (andělíčky, stromečky, králíčky a další). Rozšířené jsou silikonové výrobky jedné polské firmy. Dobrá práce je s formami pana Mečiara Mariána ze Slovenska, který mimochodem uvádí možnost využít formy i na parafín nebo sádru.

V lékárně seženete dostatečně velkou injekční stříkačku k plnění.

Nádobu na tavení vosku, gumičky na stažení formy a ještě takový dřevěný detail, špejle na uchycení knotu.
svíčky z vosku

Věci připraveny, co dál:

·         Odlévané svíčky

Připravíme si knot, který navážeme na kousek špejle. Konec se špejlí zasekneme vycentrovaný vně formy na konci, kde je otvor na vlévání vosku. Druhý kraj knotu je vyveden na opačném konci, kde necháme kousek knotu navíc na zapálení svíčky.

Formu mírně stáhneme gumičkami.

Naporcovaný vosk opatrně roztavíme a můžeme plnit. Pokud použijete k plnění stříkačku, pracujte pomalu, ať se vyhnete vzduchovým bublinám.

Nechvátejte s rozevíráním. Nevychladlý vosk se Vám zhroutí.

 

·         Stáčené svíčky

Z mezistěny si vyřízněte rozměr podle požadované výšky a tloušťky výsledné svíčky. Výřez mezistěny, připravený na pečícím papíru, dostatečně nahřejeme fénem. Fén mějte po ruce, budete nahřívat podle potřeby i během stáčení. Lépe se nám bude rolovat, vosk nebude praskat.

Nejpracnější je začátek, kdy se balí knot.  Konec mezistěny přitlačte na vytvořenou svíčku, zastřihněte knot a máte hotovo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Autor příspěvku: