Jaké máme možnosti detekce úniku vody

Není pochyb o tom, že tekoucí voda se stala v naší zemi standardem. Soustavy nejrůznějších trubek a potrubí přivádí pitnou vodu až k nám do domu, bez ohledu na to, zda bydlíme v Praze nebo někde na samotě. Avšak nebylo tomu tak ani zdaleka vždy.

Možná ještě naše prababičky, zvláště ty, které prožily dětství a mládí na venkově, si vzpomenou, jak chodily pro vodu do studny nebo do obecní kašny. Možná se to totiž nezdá, ale vodovod, jak jej známe dnes, je z historického hlediska poměrně nový vynález. Není však třeba říkat, že usnadnil život tisícům lidí a podstatně pomohl ke zlepšení hygieny.

instalater1

Ovšem i tento systém má svá úskalí. Ta spočívají především v tom, že naprostá většina celého systému je při běžném provozu lidským očím skryta. Koneckonců, kolik z nás ví, kudy v domě přesně vedou vodovody?

Problém je zde především v tom, že lidé mají sklon ignorovat to, co jim není na očích a nevšímat si toho. Včasná detekce úniku vody tak může být problém, neboť obvykle si jej všimneme až tehdy, když se objeví vnější známky, jako jsou mokré skvrny na zdech a stěnách či dokonce kapající voda. Jak tomu ale předejít?

Je samozřejmé, že jen málokdo z nás se v této problematice vyzná natolik, aby dokázal zaregistrovat i ty nejmenší známky toho, že je něco špatně. I proto je dobré veškeré vodovody minimálně jednou za rok zkontrolovat. Ideální je to po zimě, neboť trubky mohou být poškozeny mrazem, zvláště pokud jsou velké rozdíly teplot.

instalater2

Nutné je samozřejmě zkontrolovat nejen trubky samotné, zda se někde neobjevují praskliny, ale především spoje, abychom zjistili, zda někde nehrozí uvolnění. V těchto případech totiž bývá oprava poměrně rychlá a jednoduchá, na rozdíl od likvidace škod, která by vznikla v případě úniku vody.

Pokud si však nejste jisti, že byste dokázali tuto prohlídku zvládnout sami, není od věci si najmout profesionální firmu. Sice budete muset zaplatit, ale budete mít jistotu, že je skutečně vše v pořádku. Navíc mohou případnou opravu provést hned. A to se vyplatí, neboť je vždy lepší škodám předcházet, než řešit jejich následky.

Autor příspěvku: