Jak si správně vybrat osvětlení do bytu?

Předsíň, vstupní hala
Při vstupu do bytu byste se měli cítit příjemně a okamžitě pocítit atmosféru domova. Je to také prostor, kde vítáte návštěvy, volte proto teplé světlo. Útulnost podpoří lampičky, nástěnná světla, svícny a podobné dekorace.
Chodba
Zde se zaměřte především na bezpečnost, zvláště máte-li malé děti. Důležité je správné umístění vypínačů. Volte neutrální světlo. Praktická jsou automatická pohybová čidla, na schodiště se pak hodí například led pásky, nástěnné lampy, ale i závěsná svítidla pro větší prostory.
černé židle
Obývací pokoj
To je místnost, kde trávíme hodně času, věnujeme se odpočinku či zábavě. Volte raději teplé světlo, úspornější žárovky. Kromě hlavního stropního svítidla můžete prostory doplnit stojací lampou sloužící zároveň i jako zajímavý doplněk vašeho interiéru.
Kuchyně a jídelna
Při přípravě pokrmů je dobré mít dobře osvětlenou pracovní plochu, lze zvolit zářivku se studeným či neutrálním světlem. Dobrou viditelnost navíc podpoříte bodovými světly nebo led pásky pod skříňkami. Do jídelny se hodí závěsná osvětlení jako zajímavá dekorace.
socha v ložnici
Ložnice
Tato místnost je určená k odpočinku, proto pro navození útulné atmosféry volte teplé světlo. Hodí se světla s tónovanou žárovkou, nástěnné osvětlení i lampy na čtení. Mezi vychytávky patří osvětlení šatníku a svítící tyče na ramínka.
Koupelna
Do koupelny je nutné zvolit správně krytá (neutrální) světla, která brání proniknutí kapalin. Hlavní osvětlení by mělo tvořit stropní svítidlo, oblíbená jsou bodová světla nad zrcadly. Moderní jsou v současné době zrcadla s již zabudovaným osvětlením nebo led pásky.
Dětský pokoj
Ten slouží většinou jako ložnice, herna a pracovna dohromady. Svítidla do dětského pokoje by měla být především funkční a bezpečná, vzhled je věc druhotná. Důležité je centrální světlo, jehož intenzitu volíme podle velikosti místnosti, a doplníme ho nástěnným svítidlem či lampičkami. Pro školáka pořiďte stolní lampu, ideálně s ohebným kloubovým ramenem. Volte teplé světlo.
Pracovna
Zde je vhodné studené bílé světlo, které nás aktivizuje a nabudí. Kromě stropního osvětlení se hodí i kvalitní stolní lampa a efektivní jsou i led pásky pod policí nad stolem.
 černá lampa
Výběr vhodného osvětlení do vašeho bytu či domu může být celkem věda. Vždy by ale měla převažovat funkčnost a bezpečnost nad estetickým dojmem.

Autor příspěvku: