Co je to opce?

Co je opce a k čemu slouží?

Opce je smlouva mezi prodejcem a kupujícím. Obě smluvní strany se domluví na ceně, času, podkladovém aktivu, právech i povinnostech. Kupujícímu tak dává právo prodat nebo koupit od prodávajícího konkrétní podkladové aktivum, a to za konkrétní cenu, až do doby vypršení kontraktu. Jinými slovy – kupující se dostává do výhodnější pozice, neboť má právo vybrat si, jestli opci uplatní, anebo ne; prodávající se tomu musí přizpůsobit, to znamená, že buď musí nebo nesmí plnění uskutečnit. Odměnou prodávajícímu za znevýhodněnou pozici je takzvaná opční prémie, kterou mu musí kupující zaplatit.

Potencionální zisk

Výsledkem je opční trading, kdy se spekuluje na růst, pokles, anebo pohyb vybraného podkladového aktiva do strany. Opční trading je nejkomplexnější burzovní nástroj, který z něj dělá nepřeberné množství strategií a možností řízení pozice.

Proč obchodovat pomocí opcí?

Opce, jako jediné, nabízejí možnost vydělávat na rozpadu času. Tehdy stačí jen čekat a existuje vysoká šance, že obchod skončí v zisku. Anebo – jestliže se u opcí spekuluje na růst, může jí trh do strany či mírně dolů, a přesto je možnost výdělku.

Reálný zisk

Opční pozice

Kupní pozice CALL – znamená právo koupit nebo prodat kupní pozici; prodejní pozice PUT – znamená právo prodat nebo koupit prodejní pozici. Ty lze ještě kombinovat s LONG a SHORT.

LONG CALL (koupě kupní opce) – právo koupit za danou cenu podkladový instrument. Za zakoupení pozice je nutné zaplatit opční prémii. Pozice však dává svému majiteli možnost neomezeného ziskového potenciálu a ztráta je omezena výší uhrazené opční prémie.

SHORT CALL (prodej kupní opce) povinnost prodat bazický instrument protistraně, jestliže ta opci uplatní. Za tuto povinnost se inkasuje opční prémie.

LONG PUT (koupě prodejní opce) právo odprodat za realizační cenu podkladový instrument. Opci je nutné zaplatit opční prémií. Její výší je limitována maximální ztráta.

SHORT PUT (prodej prodejní opce) – povinnost koupit bazický instrument od protistrany, jestliže tato ji uplatní. Maximální zisk je omezen výší inkasované opční prémie; ztráta je v podstatě neomezená, anebo přesněji řečeno je omezená tak, že kurz podkladového instrumentu může klesnout na nulu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Autor příspěvku: